قیمت ورق نسوز 310

زمانی که تاریخ کهن امپراتوری چین را مطالعه می کنیم ، به ماده ای بر می خوریم که کارشناسان اسلحه سازی تمدن مذکور به منظور افزایش مقاومت سلاح ها در برابر زنگ زدگی ، تیرگی و پوسیدگی از آن استفاده می کردند. استفاده از این ماده که امروزه می دانیم یکی از ترکیبات کروم و اکسید کروم بوده است، به روشنی بیان می کند که قدما به یکی از شاخص ترین ویژگی های کروم واقف بوده و اگرچه اطلاعی از عدد اتمی 24 ، قرار گیری آن در میان فلزات واسطه، جرم اتمی استاندارد یا آرایش الکترونی آن نداشتند، اما به خوبی دریافته بودند که این ماده استخراج شده از دل سنگ معدنی کرومیت توانایی افزایش مقاومت ادوات فلزی ایشان در برابر رطوبت و حرارت را دارد.

 

ساختار استیل 310

با توجه به این توضیحات، امروزه می دانیم که هر کجا و در ساختار هر فلزی که از کروم استفاده شود، هدف مقاوم تر کردن آن در برابر زنگ زدگی می باشد. از آنجایی که استفاده از این ماده در ساختار یک آلیاژ (عموماً آلیاژ های فولاد و استیل های ضد زنگ) بیش از 4 درصد جرم کل ماده به ضد زنگی و براق شدن آن می انجامد، می توان پیش بینی کرد که در ورق نسوز 310 که بیش از 18 درصد آن را کروم تشکیل داده است چه میزانی از مقاومت در برابر رطوبت در انتظار مصرف کنندگان این محصول است. 
از این گذشته وجود چنین ماده ای در دل استیل های ضد زنگ سبب می شود تا آستانه تحمل گرما در آن ها بیشتر شده و در این مورد خاص به نزدیکی 1200 درجه سلسیوس برسد. 

 

عناصر تشکیل دهنده گرید استیل 310

آهن سیلیسیم گوگرد فسفر منگنز کربن نیکل کروم گرید
balance 1.50 0.030 0.045 2 0.25 19-22 24-26 (1.4841)310

در این جدول اعداد نمایشگر درصد این عناصر در واحد حجم استیل 310 است .
این گرید دارای زیر شاخه ای به نام 310s است که در آن میزان کربن گرید به 0.08 کاهش یافته است و به همین دلیل قابلیت جوشکاری این محصول افزایش می یابد که منجر به سهولت در ساخت می شود. در ادامه شایان ذکر است که آلیاژ 310s  دارای چقرمگی قابل توجهی در دماهای زیرصفر بوده و نفوذپذیری مغناطیسی آن در این شرایط کاهش می یابد. 

 

قیمت ورق نسوز 310

اگر بخواهیم به یکی دیگر از ویژگی های شاخص ورق نسوز 310 اشاره کنیم می توانیم به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی های دمای بالا (نزدیک  1200 درجه سلسیوس) اشاره کنیم. 
این محصول در برابر 
•    اکسیداسیون (واکنش یک ماده با اکسیژن یا به طور دقیقتر انتقال یک یا چند الکترون از یک اتم، مولکول یا یون (اکسایش) به یک اتم، مولکول یا یون دیگر (کاهش) )
•    کربونیزه شدن (روشی برای سخت کردن سطوح با تغییر ترکیب شیمیایی و ساختار کریستالی آن ها که حاصل نفوذ کربن به عمق ساختار یک محصول پدیدار می شود) و
•    سولفیداسیون (پایدار شدن ساختار یک فلز خالص در اثر نفوذ سولفید به عمق ساختار آن)
مقاوم بود و در کاربردهای
•    کرایوژنیک (ادامه علم سرد سازیست که به برودت‌شناسی یا فوق سردشناسی معروف بوده و به بررسی رفتار مواد در دماهای بسیار سرد و پایین می پردازد) و 
•    امور مستلزم حرارت زیاد( دمایی قریب به 1200 درجه سلسیوس )
مورد استفاده قرار می گیرد.

 

قیمت گذاری ورق 310

زمانی که قصد استعلام قیمت یک محصول خاص را داریم، عوامل متعددی در ارزش گذاری آن دخیل بوده که توجه به همه آن ها ما را به عدد مشخص و ثابتی می رساند!
به عنوان مثال در خرید یک خودرو شاید نام برند و سال تولید آن به منظور قیمت گذاری و برآورد هزینه نهایی کافی به نظر برسد، اما آپشن های موجود در آن، میزان کارکرد، نوع و میزان باقیمانده از اعتبار بیمه، سابقه تصادفات و وضعیت بدنه آن، رنگ و ... نیز در این قیمت گذاری بی تأثیر نمی باشد! در نتیجه می بینیم که ساده ترین خرید و فروش هایی که هریک از ما تجربه نمونه هایی از آن داریم هم تنها به یک یا دو عامل وابسته نبوده و توجه به همه این عوامل طرفین یک معامله تجاری را به رضایت می رساند.
با عنایت به این مثال باید گفت که قیمت ورق نسوز 310 هم در گرو وزن، ضخامت، ابعاد و گرید های ثانویه آن (مثلاً 310s) بوده و با توجه به نوسانات افسارگسیخته بازار فلزات امکان قرار دادن لیستی حاوی قیمت ورق نسوز 310 امکان پذیر نیست.
این در حالی است که همه راه های استعلام قیمت ورق نسوز 310 مسدود نبوده و شما می توانید به صورت تلفنی از قیمت های روز رول، ورق، میلگرد و لوله های استیل و نسوز مجموعه استیل زرین آگاه شوید.

در این قسمت از مقالات به بررسی جامع و کامل در مورد ورق310 و قیمت ورق۳۱۰ پرداخته می شود .
ورق استیل۳۱۰ چیست ؟
ورق استیل310 ازجمله آلیاژهای ضد زنگ می باشد که این ورق جز زیر مجموعه فولاد ضد زنگ آستنیتی قرار دارد و از این ورق در دماهای بالا استفاده می شود و با توجه به ساختاری که در این ورق وجود دارد در میدان مغناطیسی تحت تاثیر قرار نمی گیرد و با توجه به مواردی که گفته شد به نوعی به ورق 310 ورق استیلی گفته می شود که نگیر نیز می باشد ، این ورق در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد دارای مقاومت بسیار بالایی نیز می باشد و به جهت مقاومت آن به آن ورق استیل نسوز نیز گفته می شود و از جمله دیگر مقاومت های این ورق می توان به استحکام بسیار بالای آن در برابر ترکیبات شیمیایی نام برد و از جمله علت های آن دارا بودن کروم و نیکل در ساختار آن می باشد .
از ورق های ۳۱۰ می توان در اکسید کننده ، نیتروژن دهی نیز استفاده نمود به شرط آنکه حداکثر دما را در آن کاهش نمود ، از جمله دیگر کاربردهای ورق۳۱۰ می توان به موارد برودتی نیز اشاره نمود البته تا دمای منفی ۲۶۸ درجه سانتی گراد که در این حالت نیز نفوذ پذیری مغناطیسی در آن پایین می باشد .
لازم به ذکر است که ورق استیل ۳۱۰ در صورتی که در دمای ۶۵۰ تا ۹۵۰ درجه سانتی گراد قرار گیرد می تواند در معرض رسوب فاز سیگما قرار گیرد که پس از آن عملیات آنیل میتواند در دمای ۱۱۰۰ تا ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد چقرمگی را بازیابی نماید .
ترکیب ورق۳۱۰ :
از جمله خواص مکانیکی و ترکیب شیمیایی این ورق همگی بر اساس استانداردهایی است که توسط انجمن ازمایش مواد آمریکا مشخص شده است و کد های مرتبط با ان ASTM A240 و ASTM A167 می باشد ، کد ۲۴۰ نشانگر کرون و نیکل می باشد که در این صورت می تواند در قالب های کویل و شیت و استریپ که در این حالت در ساخت مخازن و تانکر های تحت فشار می توان از ورق 310 استفاده نمود ، کد ۱۶۷ آن نیز مقاوم به حرارت بوده و ضد زنگ نیز میباشد که از آن در ورق و صفحه و نوار استفاده می شود .
در صورتی که نیازمند اخذ مشاوره در مورد قیمت ورق 310 هستید می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .

در این قسمت از مقالات به بررسی جامع و کامل در مورد قیمت ورق 310s پرداخته می شود و اینکه ورق ۳۱۰s چیست ؟
ورق۳۱۰s نیز جز زیر مجموعه های فولادی می باشد که علاوه بر داشتن خاصیت ضد زنگی بسیار مورد محبوبیت همه واقع می شود ، این ورق به علت داشتن کروم و نیکل مقاومت بسیار مطلوبی در اکسیداسیون دارا می باشد و از جمله مقاومت بسیار بالای آنها در برابر دمای بالا میزان زیاد کروم و نیکل در آنها می باشد ، ورق ۳۱۰s مشابه ورق ۳۱۰ می باشد و اما یک تفاوتی که میان آنها وجود دارد میزان کربن آن است که در ورق۳۱۰s میزان کربن کمتری نسبت به ورق ۳۱۰ وجود دارد که همین ویژگی سبب می شود تمایل کمتری نسبت به تردی دارد و همین امر سبب جوشکاری مطلوب تر می شود و در زنان آنیل شدن آن غیر مغناطیس است و تنها در زمانی که تا حدی در عملیات سرد می شود مقداری مغناطیس می شود بنابراین از ورق 310s بیشتر در قطعاتی استفاده می شود که تماس بیشتری با گرما خواهد داشت از جمله آنها می توان به لوله اگزوز ، کوره عملیاتی حرارتی اشاره نمود .
از جمله کاربرد های دیگر ورق استیل ضد زنگ ورق۳۱۰s می توان به محیط های اکسید کننده با دمای بالا نام برد ، همانطور که مطرح شد از این فولاد در محیط هایی با دمای بالا می توان استفاده نمود محیط هایی که دمای آنها می تواند به ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد نیز برسد که البته لازم به ذکر است که دمای عمومی برای این فولاد ۱۱۵۰ سانتی گراد می باشد به همین جهت از ورق310s در مصالح کوره و همچنین موادی که از آنها در نظافت خودرو استفاده می شود به کار برده می شود و از جمله علت های آن می توان به ظرفیت بالای آن در برابر دمای بالا نام برد .
از جمله علت های استفاده از ورق۳۱۰s در دمای بالا مقاومت آنها در برابر خوردگی می باشد که دمای معمولی مورد استفاده از آن می تواند ۱۱۰۰ و یا ۱۰۵۰ سانتی گراد باشد ، پس از آن در زمان استفاده طولانی مدت ورق   ۳۱۰s در زمانی که در معرض دمای بالا قرار میگیرد که در این حالت کروم رسوب می نماید در معرض خوردگی بین دانه ای قرار می گیرد که پس از آن به علت میزان بالای کروم و نیکل آن دچار خوردگی الکتروشیمیایی نمی شود و ورق ۳۱۰s در برابر آن مقاوم می باشد .

ورق های ۳۱۰ دارای شکل پذیری مطلوبی می باشد که از این ورق ها می توان در دمای بالا استفاده نمود ، همچنین لازم به ذکر است که اینگونه ورق ها دارای قابلیت مطلوبی در زمینه جوشکاری دارد و به راحتی می توان در جوشکاری از آنها استفاده نمود ، این ورق ها در دمای بالای ۱۱۵۰ میتواند گازهای سولفور را به صورت گفت انگیزی کاهش دهد و همچنین این ورق ها می توانند دمای بالاتر از ۱۰۴۰ را تحمل نماید ، لازم به ذکر است که میزان کربن موجود در این ورق ها ۰.۰۳ درصد می باشد به همین جهت در محیط هایی با احتمال خورندگی بالا مانند محصولات اوره استفاده می گردد ، این ورق از جمله ورق های ضد زنگ می باشد .
نام دیگر این ورق در استاندارد آلمان ۱.۴۸۴۵ می باشد و مشخصه آن در فولاد  x8crni25-21 می باشد و نام آن در بازار به ورق ۳۱۰ معروف می باشد ، انواع ورق های ۳۱۰ دارای دو نوع استیل ۳۱۰ و ۳۱۰s می باشد .
ورق ۳۱۰s نیز دقیقا مشابه ورق ۳۱۰ می باشد که از جمله تفاوت های آن با ۳۱۰ می توان به میزان کربن کم آن اشاره نمود و همچنین می توان به قابلیت جوشکاری در آن اشاره نمود و میزان استحکام آن در برابر دما به نسبت ۳۱۰ کمتر می باشد .
در ورق ۳۱۰ میزان کروم و نیکل بالا می باشد که سبب می گردد این ورق ها در برابر حرارت دارای مقاومت بیشتری گردد و همین امر مقاومت این ورق ها را در برابر خوردگی بیشتر می نماید ، ورق های ۳۱۰ s نیز دارای کم‌جوش پذیری بیشتری نسبت به ۳۱۰ می باشد ، ورق ۳۱۰ از عناصر مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود :
عناصر موجود در ورق ۳۱۰ :
۱) کربن
۲) سیلیسیوم
۳) منگنز
۴) فسفر
۵) گوگرد :
کمترین میزان موجود در ورق ۳۱۰ می باشد که میزان آن در این ورق ها ۰.۰۱۵ درصد می باشد .
۶) کروم : 
میزان کروم در ورق ۳۱۰ ۲۴ تا ۲۶ درصد می باشد که لازم به ذکر است که بیشترین میزان موجود در این ورق ها را شامل می شود .  
۷) نیکل
استیل ۳۱۰ نیز دارای کاربردهای متفاوتی می باشد که در ادامه به بررسی انواع کاربردهای موجود در این ورق اشاره می نماییم :
۱) ساخت قطعات کوره
۲) تولید انواع لوله
۳) مبدل های حرارتی به علت دمای بالایی مه این ورق ها می توانند تحمل نمایند .
۴) قطعاتی که در سوختن نفت از آنها بهره برده می شود .
۵) سبدهایی که در حرارت های مختلف از آنها استفاده می شود .
۶) انواع الکترود و فیلرها 

ابعاد موجود در ورق ۳۱۰ :
ورق ۳۱۰ نیز همانند مابقی ورق ها به دو صورت رول و شیت تولید می گردد و ابعادی که در نوع شیت آن وجود دارد عبارتند از :
۱) ۲*۱
۲) ۱.۲۲*۲.۴۴
۳) ۲.۵*۱.۲۵
۴) ۳*۱.۵
۵) ۶*۱.۵
و اما ضخامتی که از ورق ۳۱۰ در بازار وجود دارد ۰.۳ تا ۵۰ میلی متر می تواند باشد و در صورتیکه شخصی نیازمند ابعاد سفارشی تر باشد می تواند از نوع برش خورده ان استفاده نماید ، در ادامه به بررسی برخی از مشخصات این ورق پرداخته می شود :
مشخصات ورق ۳۱۰ :
۱) این ورق نسبت به اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد در این حالت می تواند تا دمای ۱۲۰۰ درجه را تحمل نماید و از جمله علت های نسوز بودن این ورق می توان به مقاومت بالای آن در برابر حرارت نام برد .
۲) این ورق همچنین دارای استحکام متناسب در دمای بالا می باشد .
۳) این ورق همچنین می تواند در دمای بالا مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی داشته باشد ، در واقع این ورق به هیچ وجه دارای خوردگی و آسیب به ورق نخواهد بود ، میزان بسیار بالایی در کروم موجود در این ورق وجود دارد به همین علت این ورق علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی می تواند مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت نیز داشته باشد ، با این حال با وجود اینکه این ورق دارای میزان بسیار زیاد کروم و نیکل می باشد که سبب می شود این ورق دارای مقاومت بسیار زیادی حتی نسبت به ورق ۳۰۴ داشته باشد ، با این حال نمی توان از این ورق در محیط های خورنده و یا مرطوب استفاده نمود و از جمله علت های مقاومت ضعیف حفره ای آن می توان به دارا نبودن مولیبدن در ترکیبات آن اشاره نمود که سبب می شود مانند ورق ۳۱۶ دارای مقاومت حفره ای قوی گردد .
ورق ۳۱۰ در دمای ۵۰۰ تا ۸۰۰ درجه مقاومت مطلوب خوردگی بین دانه ای نخواهد داشت .
همچنین لازم به ذکر است که قیمت ورق ۳۱۰ در برابر ورق ۳۰۴ و یا ۳۱۶ کمتر می باشد .
۴) این ورق همچنین ‌در دمای پایین نیز دارای استحکام بالایی خواهد بود .
قابلیت جوشکاری در ورق ۳۱۰ :
در این ورق به راحتی در عملیات جوشکاری می توان استفاده نمود به گونه ای که این ورق همگی دارای قابلیت مطلوبی در جوشکاری می باشند به گونه ای که با استفاده از روش های مختلف می توان از آن در جوشکاری استفاده نمود و جوشکاری هایی که با استفاده از آنها می توان این ورق ها را جوش داد می توان به جوشکاری دستی و یا تیگ و میگ نیز اشاره نمود .
چنانچه نیازمند اخذ مشاوره در مورد قیمت ورق310s هستید می توانید با کارشناسان استیل زرین تماس حاصل نمایید .