قیمت ورق استیل 304

در یادداشتی که پیرامون میلگرد 304 عرضه شد، گفتیم که این نوع آلیاژ، فولادی ضد زنگ با داشتن درصدهای قابل توجهی از کروم و نیکل در ساختار خود می باشد که اصولا محصولی فاقد خواص الکتریکی، حرارتی و مغناطیسی قابل توجهی است و بنا به همین دلایل ( با نشانه عدم جذب آهنربا ) به استیل نگیر شهرت یافته است. 

ویژگی استیل 304

از مهمترین ویژگی محصولاتی که از استیل 304 ساخته شده اند می توان به :
•    مقاومت بالا در برابر خوردگی به ویژه در محیط های شیمیایی و اتمسفری
•    قابلیت تمیز شدن آسان و سریع بواسطه سطح صاف و صیقلی خود
•    مقاومت در برابر مواد معدنی و شیمیایی
•    عدم تأثیرپذیری آسان از دما و انتقال سریع دما
•    امکان جوشکاری با روش های ذوبی و مقاومتی
اشاره کرد. 
با برشمردن این ویژگی ها می توان دریافت که حوزه هایی که کاربر انسانی به طور مستقیم با آن ها سرو کار داشته، بهداشت محیط آن از اهمیت بالایی برخوردار است و یا سطوح دیگری از جنس های مختلف توانایی مقاومت در برابر تهدیدات موجود را ندارند، استفاده از این محصولات و آگاهی از قیمت ورق استیل 304 تا چه میزان تأثیر گذار است .
در همین رابطه باید اذعان داشت که ساخت بسیاری از محصولات خانگی ، به طور ویژه لوازم خانگی موجود در آشپزخانه از قبیل سینک های ظرفشویی، بدنه برخی از یخچال فریزرها، بخش هایی از اجاق گاز یا صندلی های آشپزخانه با کمک این ورق های فلزی ساخته می شوند. 
مخازن انتقال و نگهداری مواد شیمیایی، تجهیزات فرآوری مواد غذایی به ویژه نوشیدنی ها و لبنیات، اتصال دهنده ها، فنرها، برخی نرده و محافظ ها و مبدل های حرارتی نیز بخش دیگری از این محصولات هستند که گزینه نخست ماده اولیه شان، قیمت ورق استیل 304 می باشد. 

 

مقاومت در برابر خوردگی

فولادهای ضد زنگ 304 دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر طیف وسیعی از مواد خورنده بوده و در شرایط جوی مختلفی (رطوبتی و حرارتی) بازدهی بالای خود را به اثبات رسانده اند.
 اینکه یک محصول فولادی بتواند در محیط هایی به ویژه در ارتباط با کلرید گرم یا دمای بالای 60 درجه سلسیوس حفره حفره نشده یا ترک نخورد از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در همین رابطه این محصولات قادرند تا 400 میلی گرم در لیتر از این مواد را در دمای اتاق تحمل کرده و چنانچه دمای مذکور به 60 درجه سلسیوس رسید، همچنان قادر به تحمل 150 mg/L از آن باشند.
فولادهای 304 در دمای اتاق در برابر آنیون های تیوسولفاتی بسیار حساس بوده و به هنگام برخورد با اکسیداسیون سولفید اهن (Pyrite) یا سولفید غنی شده که منبع به وجود آمدن این مواد به صورت طبیعی هستند، با مشکلاتی اساسی در ساختارشان مانند خوردگی حفره ای شدید روبرو می شوند.
در ادامه گفتنی است که با شدت یافتن میزان خورندگی یا قدرتمند شدن کلرید و اسیدها، این محصول دیگر توانایی لازم برای حفظ یک ساختار فلزی را نداشته و باید با استنلس استیل 316 جایگزین شوند.


کاربردها

به صورت کلی می توان ادعا کرد که بیشتر واسطه های فلزی تناول غذا (Food Handling) از جنس فولادهای زنگ نزن 304 می باشند. از قاشق و چنگالی که همواره غذای خود را با کمک آن ها می خوریم گرفته تا کاردی ولو با دسته پلاستیکی که میوه با آن پوست می کنیم، از جمله ابزارهایی هستند که با کمک این ماده پر مصرف ساخته می شوند. 
در همین رابطه گفتنی است که به دلیل اینکه نیازمند محصولی مقاوم در برابر آب و رطوبت بوده و در عین حال فضا یا دمایی که با آن به شست و شوی محصولاتی ضد زنگ مورد نظرمان می پردازیم کمتر از 60 درجه  سلسیوس است، در نتیجه این ماده مقرون به صرفه مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از پیچ و مهره ها، قطعات خودرو ها و ادوات جراحی نیز از دیگر زمینه های استفاده از این محصول می باشند.

 

یک نکته جالب 

اگرچه نام 304 برای این نوع فولاد زنگ نزن عنوانی استاندارد و بین المللی است که توسط SAE International روی آن نهاده شده است، اما خالی از لطف نیست که بدانید این استیل در بدو فرآوری در سال 1924 با نام 18.8 Staybrite  شناخته می شد؛ در همین رابطه در گوشه و کنار محصولاتی که با این ماده ساخته شده اند گاهی عدد 18.8 را مشاهده می کنیم که 18 نشان دهنده درصد عنصر کروم و 8 نشان دهنده درصد نیکل در این آلیاژ می باشد.
فولاد ضد زنگ 2A نامیست که عموماً در خارج از آمریکا به این مواد داده شده، گاهی بست های ساخته شده با آن را با استاندارد 3506 ISO مشخص کرده و می سنجند. نام این محصول در سیستم شماره گذاری یکپارچه (Unified Numbering System یا UNS ) با 30400 UNS S بوده،  معادل ژاپنی این ماده 304 SUS نام داشته و نهایتاً در استاندارد DIN که مربوط به کشور آلمان است این محصول را 1.4301 می نامند. 
نکته تکمیلی : چنانچه هریک از این نماد ها یا اعداد مرتبط با آن ها را روی محصولی فلزی دیدید، به احتمال زیاد منظور همان فولاد ضد زنگ 304 است.

 

قیمت ورق استیل 304

با توجه به ویژگی هایی که برای این نوع فولاد زنگ نزن برشمردیم، بدیهی است که مشاغل متعددی با حجم های مختلف به دنبال خرید این محصول باشند.
در همین رابطه مراجعه متقاضیان یا مشتریان بالقوه به فضای مجازی به منظور استخراج قیمت ورق استیل 304 امری طبیعی است! اما فراموش نکنید که این محصولات نیز بنا به ماهیت فلزی بودن خود دارای نوسانات قیمتی زیادی بوده و هر روز با نرخ جدیدی خرید و فروش می شوند، در نتیجه اینکه شما می توانید برای آگاهی یافتن از قیمت این محصولات و همچنین دریافت مشاوره ای کاربردی با همکاران ما در مجموعه استیل زرین تماس بگیرید.

 

مقایسه استیل 304 و 316


زمانی که در خصوص قیمت ورق استیل 304 ، فولادهای ضد زنگ آستنیتی و به طور مشخص خانواده 300 این مجموعه سخن می‌گوییم ، دو استیل 304 و 316 دو عضوی هستند که بیشترین کاربر را داشته و به دلیل شباهت‌هایی که با یکدیگر دارند، به جای دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند .


 شباهت‌ها


همه فولادهای 18.8 دارای حداقل ۱۰.۵ درصد کروم در ساختار خود بوده که همین عوامل به مقاومت آن‌ها در برابر زنگ‌زدگی کمک می‌کند . 
از آنجایی که هر دوی این محصولات در زیر شاخه استیل‌های آستنیتی قرار می‌گیرند انتظار داریم که به دلیل وجود نیکل در ساختارشان در برابر خوردگی مقاومت بیشتری هم داشته باشند که اینچنین است .  هر دوی این محصولات غیرمغناطیسی بوده ، دارای ترکیب شیمیایی بسیار مشابهی می‌باشند، هر دو در برابر خوردگی و زنگ زدگی دوام زیادی داشته و با پذیرش عملیات حرارتی سخت نمی‌شوند .


تفاوت‌ها


چنانچه به ساختار این دو نوع فولاد نگاهی بیانداریم ، خواهیم دید که مولیبیدن به عنوان عاملی که به افزایش مقاومت یک محصول در برابر خوردگی در محیط‌های نمکی و کلریدی کمک می‌کند، عنصریست که در ساختار استیل‌های 316 دیده شده اما در 304 وجود ندارد که همین عامل به گرانتر شدن قیمت آن به نسبت قیمت ورق استیل 304 نیز تأثیر می‌گذارد . 


با عنایت به این توضیحات می‌توان گفت که استیل 316 استرس، استحکام کششی و قابلیت شکل‌پذیری و جوشکاری در دمای بالا را داراست. از این ماده اولیه در مصارفی که با محیط‌های کلریدی و شور مثل سواحل یا بندرگاه‌هایی با آب شور در تماس است استفاده می‌شود .

 

مقایسه کاربرد استیل 304 و 316


زمانی که با ماده خامی فلزی سروکار داریم که دارای سطحی صاف بوده، در برابر حرارت مقاومت زیادی داشته قیمت آن به نسبت ارزان بوده، در برابر خوردگی مقاومت داشته و می‌تواند به سادگی تغییر شکل دهد ، بدیهست که از آن برای ساخت تجهیزات فراوری مواد غذایی در کارخانجات (به ویژه شیر)، لوازم  آشپزخانه (مانند سینک ظرفشویی و فریزر)، پنل های معماری (مانند نرده ها)، کاربردهای دکوراتیو، مبدل حرارتی و مخازن شیمیایی استفاده می‌شود .
با توجه به اینکه می‌توان از استیل‌های 316 نیز به عنوان جانشینان استیل 304 استفاده کرد ، پس توقع داریم تا بتوان از این محصول به عنوان زمینه‌ای برای آماده سازی مواد غذایی، تجهیزات آزمایشگاهی، اتصالات قایق، ظروف شیمیایی (تجهیزات آزمایشگاهی)، پنل معماری و مبدل حرارتی هم استفاده کرد . ناگفته نماند که در این بین می‌توان رد پای این محصولات را در محیط های کلرایدی و تجهیزات فضای باز مانند ریل‌ها ملاحظه کرد .