ورق آهن نسوز

ورق آهن نسوز

ورق آهن نسوز: اگر به تاریخ بشر روی کره زمین که از قضا بخشی از آن بواسطه تسلط انسان به فلزات گوناگون و قدرت وی در ایجاد تغییر شکل روی این عناصر تقسیم بندی می شود (مانند عصر مفرغ یا برنز و آهن) نگاهی بیاندازیم، می بینیم که آهنگری به عنوان یکی از روش های تولیدی که امروزه نیز کاربرد فراوانی دارد، در حقیقت نخستین اقدامی بود که انسان برای فرآوری فلزات استفاده کرده و با کمک حرارت زیاد، شکل دادن به جسم بواسطه اعمال ضربات سنگین و متعدد و نهایتاً سرد کردن آنی آن ها، به ساخت محصولاتی که نیاز داشته مبادرت می ورزیده است. 
در همین رابطه شاید بتوان ریخته گری و حالات مختلف آن را سلسله اقداماتی دانست که به تکامل ساخت محصولات فلزی کمک کرده و جوشکاری را عاملی نامید که این روند را به بلوغ رسانده است، اما بی تردید قدرت نورد کردن فلزات و ساخت صفحاتی سرسخت اما یکدست فصل جدیدی در صنعت و به طور کلی زندگی آدمی رقم زد که امروزه به هر سو که نگاه کنیم مصداقی از کاربردهای فراوان آن را می بینیم.

 

 کاربرد ورق های فلزی

اگرچه بنا به جنس، ضخامت، مقاومت، میزان رسانایی الکتریکی یا هدایت گرمایی و دیگر ویژگی های ساختاری یک ورق کاربرد آن نیز تغییر می کند، اما به طور واضح چنانچه به پیرامون خود نگاه کنیم، از بدنه خودروها گرفته تا دیگر وسایط نقلیه مانند انواع قطارها، کشتی ها و هواپیماها، بدنه لوازم خانگی مانند جداره یخچال فریزر، اجاق گاز یا ماشین لباسشویی، چارچوب درب، پنجره و کانال هایی که در ساختار محل کار و زندگیمان به کار رفته اند و در نگاهی عمیق تر بسیاری از تیرچه و بلوک های بکار رفته در آن ها (مثلاً در سازه های LSF که از فولادهای سبک ساخته می شوند )، میز و صندلی های پروفیلی، قطعاتی با مصارف صنعتی مانند یراق آلات، تانکر و مخزن های گوناگون از ورق های فلزی ساخته می شوند.
با عنایت به این گستردگی و تنوع مصرف کنندگان، بدیهی است که مجموعه های عرضه کننده استنلس استیل و نسوز – از جمله استیل زرین – موظفند تا با ارائه ورق، میلگرد و لوله در ابعاد و اجناس گوناگون، ویژگی های مطلوب عموم متقاضیان را برآورده کرده و بدین ترتیب قدمی بلند و موثر در راستای ساخت سخت افزارهای مذکور بردارند.

 

ورق آهن نسوز

با توجه به توضیحات فوق، ورق آهن نسوز به عنوان یکی از همین فرآورده ها، محصولی است که همانطور که از نامش مشخص است در برابر حرارت زیاد مقاوم بوده و به همین ترتیب در جایگاه هایی پرتنش از حرارت مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه گفتنی است که گاهی فلزاتی یافت می شوند که به طور خالص توانایی تحمل چند صد درجه حرارت را داشته و این میزان گرما به نقطه ذوبشان حتی نزدیک هم نمی باشد، اما فراموش نکنید که در ورق آهن نسوز مقاومت در برابر گرما به تنهایی همه آنچه که نیاز داریم نیست!
در نتیجه اینکه در کنار آستانه گرمایی بالا، لازم است تا از وزن کم، شکل پذیری بالا، مقاومت کششی قابل توجه، مقاومت بالا در برابر خستگی و نیروهای عمودی یا فشار و دیگر تهدیدات محیطی برخوردار باشند.
از آنجایی که همه این ویژگی ها به صورت یکجا در عنصر خالصی یافت نشده و یا در صورت وجود این عنصر، عامل مورد نظر به سادگی در دسترس نبوده یا هزینه های گزافی برای خرید در پی دارد، ترکیب عناصر مختلف که این ویژگی ها را با خود به همراه آورده و آلیاژی با توانایی های زیاد به وجود می آورند الزامی است.

 

ساختار ورق آهن نسوز

با صرف نظر از ورقه ای بودن این محصولات که در پی نورد شدن شمش های فلز مربوطه پدید می آیند، عموماً دارای درصدی کربن به همراه ماده اولیه و اصلی این محصولات، یعنی آهن هستند. علاوه بر این کروم به عنوان عامل افزاینده مقاومت در برابر اکسیداسیون، درجه حرارت بالا و خوردگی؛ نیکل به عنوان واسطه ای برای افزایش انعطاف پذیری و ایضاً حرارت و نیتروژن به عنوان عاملی برای تقویت فولادهای مارتنزیتی و آستنیتی از جمله عواملی هستند که در ساختار ورق آهن نسوز یا استیل وجود داشته و بدین ترتیب محصولاتی با ویژگی های متغیر را به وجود می آورند.
گفتنی است که در این میان نباید از درصد ولو ناچیز سیلیکون، گوگرد و سایر عناصر آلیاژی چشم پوشی کرد.

 

انواع ورق آهن نسوز

همانطور که گفته شد وجود درصدهای مختلف از این محصولات به ایجاد تفاوت در ساختارشان می انجامد که از مهمترین آن ها می توان به :
•    قیمت ورق نسوز استیل  321 که تا حدود 800 درجه سلسیوس دما را تحمّل کرده و در برابر اکسیداسیون مقاوم است،
•    ورق نسوز استیل گرید 309 که حدود تا 1000 درجه سلسیوس مقاوم بوده و در برابر زنگ زدگی مقاوم است،
•    ورق نسوز استیل گرید 310  ( قیمت ورق نسوز 310 ) که آستانه تحملش را تا 1200 درجه سلسیوس افزایش داده و
•    ورق نسوز استیل گرید 310s تا 1100 درجه سلسیوس نیز به خوبی به وظیفه خود عمل می کند. 
اشاره کرد. پر واضح است که این محصولات در ساخت ابزار و وسایلی استفاده می شوند که یا خود مجرای عبور سیالات پرحرارت بوده یا از میان آنها عبور می کنند، لذا عدم تغییر شکل آن ها به مرور زمان از دیگر ویژگی هایی است که باید از ورق آهن نسوز انتظار داشت.

 


ارسال نظر درباره این موضوع